Bu Hastalıkta Birkaç Problem Bir Arada Bulunur:
Akciğer Atardamarındaki (Pulmoner Arter) Kapakta Darlık,

Sol Ve Sağ Karıncıklar Arasında Açıklık (Ventriküler Septal Defekt –VSD-)

Aortun Uygun Yerde Olmayıp, Sağ Karıncığa Doğru Yer Değiştirmesi.

Sağ Ventrikülün Kalınlaşması (Hipertrofisi)

Bu Hastalığın En Önemli Bulgusu Morarma Olup, Hastaların Bir Kısmında Doğduğunda Fark Edilir, Bir Kısmında Ise Doğduğunda Yoktur, Aylar Içinde Ortaya Çıkar. Ayrıca 1 Yaşına Doğru Parmak Uçlarında

Kalınlaşma Da Bulgulara Eklenebilir.

Tanı

İlk Dikkati Çeken, Bebekte Aylar Içinde Dudaklarında Morarma Oluşmasıdır. Morarma Çocuğun Ağlaması Sırasında Daha Belirginleşir. 3–9 Ay Arasında Nefessiz Kalma Atağı Başlayabilir. Özellikle Uykudan Uyandıktan Sonra Veya Ağlamayı Izleyerek Bebeğin Renginde Belirgin Koyulaşma, Hafif Dalgınlaşma Veya Ağır Durumlarda Tam Bayılmaya Kadar Giden Derecelerde Şuur Değişiklikleri Ortaya Çıkar. Eğer Böyle

Bir Durum Başlamışsa, Hemen Çocuk Kalp Hastalıkları Uzmanının Bilgilendirilmesi Gerekir. Bu Atakları Engellemek Için Koruyucu Ilaç Başlamak, Ilaç Yeterli Olmazsa Ameliyat Gerekli Olabilir. Tanı Genellikle Muayene Sırasında Morarmanın Fark Edilmesi Ve Üfürüm Duyulması Ile Konur. Kesin Tanı Çocuk Kardiyoloji Uzmanınca Yapılan Muayene Ve Ekokardiyografi Ile Konur. Ameliyat Zamanına Kadar Mutlaka 2–3 Ay Arayla Izleyerek, Kansızlık Yönünden Ve Bayılmalar Için Kontrolü Şarttır. Gerektiğinde Mecbur Kalındığında Ameliyat Zamanı Erkene Çekilebilir.

Tedavi

Bu Hastalıkta Kendiliğinden Düzelme Veya Açıklığın Kapanması Söz Konusu Olmadığından, Cerrahi Olarak Düzeltme Ameliyatına Kesin Gerek Vardır. Ameliyat Öncesi Hastalara Genellikle Kalp Kateterizasyonu Uygulamak Gerekir. Ameliyat Zamanı Için Ülkemizde Genellikle 1 Yaşından Sonrası Tercih Edilmektedir. Bazı Bebeklerde Akciğer Atardamarı (Pulmoner Arter) Iyi Gelişmemişse, Düzeltici Ameliyattan Önce Yardımcı Bir Şant Ameliyatı Ile Bu Damarların Gelişmesi Sağlanmalıdır.

Düzeltme Ameliyatı Başarılı Olan Hastalarda Sünnet, Diş Çekimi, Diş Dolgusu Gibi Bazı Girişimler Öncesinde Endokardite (Kalbin Iç Tabakasının Iltihabı) Karşı Koruyucu Antibiyotik Tedavisine Ihtiyaç Gösterirler. Ritim Bozukluğu Açısından Izlenmeleri Gerekir, Hastalar Belli Aralıklarla Doktor Kontrolünde Olmalıdırlar.