Varis Toplardamarların Kalıcı Olarak Genişlemesi, Kıvrılması Ve Uzamasıdır. Varisler Çoğu Kez Bacak Derisinin Altında Mavimsi Renkte Değişik Çaplarda Kıvrıntılı Kabarıklıklar Şeklinde Görülür. Varisler Yıllarca Görünüm Dışında Bir Şikâyete Yol Açmadan Kalabilir. Ancak Zamanla Varisle Ağrılı Hale Gelebilir. Bacaklarda Şişme Ve Bir Süre Sonra Kronik Venöz Yetmezlik Gelişebilir.

Skleroterapi: Hastalıklı Damar Içerisine Damar Duvarlarını Birbirine Yapıştıracak Şekilde Özel Bir Reaksiyon Oluşturan Ilaçların Verilmesi, Lazer Ya Da Radyo Frekans Yöntemleri Ile Damarın Içerden Tahrip Edilmesi. Burada Hastalıklı Damarların Içerisine Ilerletilen Özel Bazı Teller Ile (Kateter) Lazer Ya Da Radyo Frekans Enerjisi Ile Damarların Içten Bir Çeşit Dağlanmaktadır. Varis Ameliyatı Yönteminde Ise Kasıktan Ve Ayak Bileği Veya Diz Hizasından Ilerletilen Bir Tel Ile Damar Çekilerek Çıkarılır.

Varis Toplardamarların Kalıcı Olarak Genişlemesi, Kıvrılması Ve Uzamasıdır. Varisler Çoğu Kez Bacak Derisinin Altında Mavimsi Renkte Değişik Çaplarda Kıvrıntılı Kabarıklıklar Şeklinde Görülür. Bir Diğer Varis Şekli Ise Kılcal Damar Çatlamaları Veya Örümcek Şeklinde Görülen Varislerdir.

Varisler Yıllarca Görünüm Dışında Bir Şikâyete Yol Açmadan Kalabilir. Ancak Zamanla Varisle Ağrılı Hale Gelebilir. Bacaklarda Şişme Ve Bir Süre Sonra Kronik Venöz Yetmezlik Gelişebilir. Varisli Olan Damarda Kan Pıhtısı Oluşabilir Ve Tromboflebit Olarak Bilinen Bu Durumda Bacakta Ağrı, Şişme Ve Kızarıklık Olur. Varis Daha Çok Bayanlarda Görülür. Ailesinde Varis Olan Kişilerde Varis Olma Olasılığı Daha Da Fazladır. Gebelik Döneminde Varisler Daha Sık Görülür. Diğer Risk Faktörleri Şişmanlık, Sigara, Uzun Süre Ayakta Kalmaktır.

Belirtiler:

• Bacaklarda Varisler Görülür,

• Bacakta Ağrı Ve Kaşınma,

• Bacakta Yanma,

• Bacaklarda Gece Krampları

• Bacaklarda Sürekli Bir Rahatsızlık Hissi,

Nedenleri:

Varis Çoğu Kez Toplardamarlar Içinde Kanın Tek Yöne Akmasına Izin Veren Kapakçıkların Bozulması Sonucunda Gelişir.Tanı:

Varisli Damarların Bacaklarda Görülmesi Çoğu Kez Tanı Için Yeterlidir. Ancak Varisin Nedeninin Anlaşılması Için Renkli Doppler Ultrasonografi Ve /Veya Pletsimografi Yapılmalıdır.

Tedavi:

Tedavi Yapılmadıkça Varisler Kötüleşir. Girişim Yapılmadan Uygulanan Tedaviler Bacakların Yukarı Kaldırılması Ve Varis Çorapları Sadece Şikâyetlerin Hafiflemesine Yardımcı Olur.