Abdominal Aorta Anevrizmaları

Anevrizma Damarların Kalıcı Olarak Genişlemesi Veya Balonlaşmasıdır. Anevrizma En Sık Vücudun En Büyük Atardamarı Olan Aortada Gelişir. Anevrizma Zamanla Daha Da Genişler Ve Tedavi Edilmediği Takdirde Patlar Ve Çoğunlukla Ölüme Neden Olur. Çoğu Kez Anevrizmalar Bir Şikâyete Neden Olmaz Ve Tesadüfen Başka Nedenlerle Yapılan Incelemelerde Fark Edilir Anevrizma Erkenden Teşhis Edildiğinde Kalıcı Tedavisi Mümkündür. Anevrizmanın Klasik Tedavisi Ameliyat Ile Genişlemiş Damar Bölümünün Suni Bir Damar Ile Değiştirilmesidir. Daha Az Rahatsızlık Verebilecek Bir Başka Tedavi Yöntemi Ise Özel Bazı Kateterler Ile Damarın Içine Girilip, Anevrizmanın Olduğu Damar Bölümüne Içerden Suni Damarın Yerleştirilmesidir.

Anevrizma Damarların Kalıcı Olarak Genişlemesi Veya Balonlaşmasıdır. Anevrizma En Sık Vücudun En Büyük Atardamarı Olan Aortada Gelişir. Anevrizma Zamanla Daha Da Genişler Ve Tedavi Edilmediği Takdirde Patlar Ve Çoğunlukla Ölüme Neden Olur. Anevrizmadan Ölüm Toplumda Ölüm Nedenleri Arasında 13. Sıradadır.

Anevrizma Için Bazı Kişiler Risk Altındadır. Bunlar.

Altmış Yaşın Üzerindeki Kişiler,

Ailede Ya Da Akrabalarda Anevrizması Olanlar,

Sigara Kullananlar,

Bacaklarda Damar Hastalığı Olanlar,

Yüksek Kan Basıncı Olanlar,

Yaş Ilerledikçe Anevrizma Riski Artar. Anevrizma Ayrıca Erkelerde Daha Sık Görülür.

Nedeni: Anevrizmanın Nedeni Tam Olarak Anlaşılabilmiş Değildir. Ancak Damar Duvarının Içindeki Kan Basıncına Dayanmasını Sağlayan Kollagen Ve Elastin Isimli Proteinlerin Çok Çeşitli Nedenlerle Tahrip Olması Anevrizmanın En Belirgin Özelliklerindendir. Yani Anevrizmada Bir Çeşit Damar Duvarının Zayıflaması Ve Sonra Da Içindeki Basınca Dayanamayıp Genişlemesi Söz Konusudur. Bu Olay Sıklıkla


Ateroskleroz Yani Damar Sertliği Ile Birliktedir.

Belirtileri:

Çoğu Kez Anevrizmalar Bir Şikâyete Neden Olmaz. Kişiler Bazen Karında Orta Hatta Her Kalp Atımı Ile (Nabız) Şişip Inen Bir Kitleyi Fark Edebilirler. Anevrizmaya Bağlı Olarak Gelişen Bel Ağrısı, Karın

Ağrısı Ya Da Sırt Ağrısı Yaşlılığa Bağlanır.

Ancak Son Birkaç Gündür Devam Eden Ve Özellikle Hipertansiyonla Beraber Olan Karın, Sırt Ve Bel Ağrıları Anevrizmayı Düşündürmelidir. Bunun Yanında Anevrizmanın Patlaması Anlamına Gelen Rüptürde Şikâyetler Tamamen Farklıdır.