Karotis Hastalığı Beyni Besleyen Karotis Damarının Daralması Ya Da Tıkanmasıdır. Karotis Hastalığı Felç Ya Da Beyin Fonksiyonlarının Kaybı Ile Karakterize Bir Durum Olan Inme Nin En Önemli Nedenidir. En Yayın Tedavi Yöntemi Darlığa Neden Olan Plağın Damar Içinden Sıyrılarak Çıkarılması Olan Endarterektomi Ameliyatıdır. Karotis Endarterektomisine Alternatif Bir Yöntem Ise Karotis Stentlemesidir

Karotis Hastalığı Beyni Besleyen Karotis Damarının Daralması Ya Da Tıkanmasıdır. Karotis Hastalığı Felç Ya Da Beyin Fonksiyonlarının Kaybı Ile Karakterize Bir Durum Olan Inme Nin En Önemli Nedenidir. Karotis Hastalığı En Sık Ateroskleroz Yani Damar Sertliğinden Kaynaklanır Ve Karotis Hastalarının Çoğunda Kalp Damarlarının Ya Da Bacak Damarlarının Hastalığı Bulunur. Yaşla Karotis Hastalığı Artar. Örneğin 50 Yaşın Altında %1, 80 Yaşında %10 Ileri Derecede Karotis Hastalığı Bulunur.

Belirtileri: Karotis Hastalarının Çoğunda Bir Şikâyet Ya Da Belirti Olmaz. Ancak Hastalık Ilerlediğinde Günün Birinde Aniden Inme Gelişebilir. İnme Bazen Daha Hafif Şikâyetlerden Sonra Ortaya Çıkabilir. Bu Şikâyetler Geçici Iskemik Atak (TIA) Ismi Verilir. Genellikle Olay Daralmış Ya Da Tıkanmış Damardan Beyne Zaman Pıhtı Atması Ve Pıhtı Ile Tıkanan Beyin Bölgesinin Fonksiyonlarının Kaybından Kaynaklanır.

Bu Şikâyetle Çoğu Kez Birkaç Saat En Fazla 24 Saatte Düzelir. Geçici Şikâyetler:

Geçici Körlük: Genellikle Bir Gözde Gözün Tamamında Ya Da Bir Kısmında Körlük Oluşur. Hastalar Olayı “Perde Inmesi” Şeklinde Ifade Ederler. Sorun Çoğu Kez 10–15 Dakika Içinde Kendiliğinden Düzelir. Kol Ya Da Bacakta Geçici Felç; Konuşmakta, Kelimeleri Düzgün Sıralamakta Güçlük Gibi Şikâyetler Çoğunlukla Hiçbir Iz Bırakmadan Genelde Bir Saat, En Geç Bir Saat Içinde Kaybolur. Bu Durum Genelde Daha Kalıcı Ve Ağır Olan Inmenin Habercisidir. Hastaların Dörtte Birinden Fazlasında Bir Yıl Içinde Inme Gelişir.

İnme Aynı Şikâyetlerin 24 Saatten Uzun Sürmesi Durumudur. Yani Körlük, Felç, Konuşma Güçlüğü Ve Bazen Şuur Kaybı Uzun Sürelidir. Hastaların Bir Bölümü Bu Olay Nedeni Ile Ölebilir. Sağ Kalanların Çok Az Bir Kısmı Hiç Iz Kalmadan Iyileşebilirken, Önemli Bir Grup Hasta Sakat Kalır Ve Genelde Başkalarına Bağımlı Olurlar.

Nedenleri:

En Önemli Neden Ateroskleroz (Damar Sertliği) Olup, Şahdamarında Yağ Ve Kalsiyum Başta Olmak Üzere Çeşitli Elemanlardan Oluşan Bir Dokunun Damarı Daraltması Ya Da Tıkamasıdır. Kalp Koroner Damarlarında Ya Da Bacak Damarlarındaki Damar Tıkanıklığı Ile Aynı Şekilde Gelişir. Ateroskleroz Için Bilinen Başlıca Risk Faktörleri Sigara, Şeker Hastalığı, Hipertansiyon, Yüksek Kolesterol, Aile Ve Akrabalarda Benzer Hastalıkların Olmasıdır.

Tanı:

Şikâyetler Çoğu Kez Doktor Için Yol Göstericidir. Doktor Hastanın Boynunu Dinleme Aleti Ile Dinleyerek Karotis Hastalığından Şüphelenebilir. Ancak Kesin Tanı Çeşitli Görüntüleme Yöntemleri Ile Konur. Bunlar; Karotis Renkli Doppler Ultrasonografisi