Akut Arter Tıkanıklığı

Atar Damarların Ani Olarak Tıkanması Sonucu Uzvun Ya Da Organın Kaybı Ile Sonuçlanabilen Acil Bir Damar Hastalığıdır. Neden Çoğu Kez Ateroskleroz Nedeni Ile Daralmış Olan Bir Atar Damarın Günün Birinde Aniden Tıkanması Ya Da Çoğu Kez Kalpten Kaynaklanan Bir Pıhtının Gidip Damarlardan Birini Ani Olarak Tıkamasıdır. Hastalara Akut Arter Tıkanıklığı Olan Damarın Beslediği Kol Ya Da Çoğu Kez Bacakta Ani Başlayan, Ağrı Kesicilerle Geçmeyen Şiddetli Ağrıdan Yakınırlar. Akut Arter Tıkanıklığı Ciddi Ve Acil Bir Durum Olup Zamanında Tedavi Edilmediğinde Önemli Oranda Ampütasyon Ve Ölüm Riski Taşır.

Atar Damarların Ani Olarak Tıkanması Sonucu Uzvun Ya Da Organın Kaybı Ile Sonuçlanabilen Acil Bir Damar Hastalığıdır. Neden Çoğu Kez Ateroskleroz Nedeni Ile Daralmış Olan Bir Atar Damarın Günün Birinde Aniden Tıkanması Ya Da Çoğu Kez Kalpten Kaynaklanan Bir Pıhtının Gidip Damarlardan Birini Ani Olarak Tıkamasıdır. Her Iki Durumda Da Tıkanan Damar Içinde Pıhtı Oluşur Ve Bu Pıhtı Yukarı Ve Aşağı Ilerleyip Damarın Daha Fazla Tıkanmasına Yol Açar. Bu Durum Oluştuğunda Tıkanıklığın Ilerisine Giden Kan Akımı Aniden Durur Ve Çoğu Kez Şiddetli Iskemi (Kansızlık) Ve Sonunda Da Kangrene Gidebilen Acil Bir Durum Oluşur.

elirtiler: Hastalara Akut Arter Tıkanıklığı Olan Damarın Beslediği Kol Ya Da Çoğu Kez Bacakta Ani Başlayan, Ağrı Kesicilerle Geçmeyen Şiddetli Ağrıdan Yakınırlar. Uzuv Soğuk Ve Soluktur. Birkaç Saat Sonra Ağrı Devam Etmesine Karşın Uzuvda His Kaybı Olur Ve Dokunma, Batma Ve Isı Duyusu Kaybolur. Bu Tabloya Çoğu Kez O Uzuvda Felç Eşlik Eder. Durum Acildir Ve Zamanında Tedavi Edilmediği Takdirde Kısa Bir Süre Sonra Uzuv Morarır (Şekil), Siyahlaşır Ve Kangren Gelişir. Bu Aşamadan Sonra Olay Geri Dönümsüz Olup, Çoğu Kez Ampütasyon Gerekir. Akut Arter Tıkanıklığı Ciddi Ve Acil Bir Durum Olup Zamanında Tedavi Edilmediğinde Önemli Oranda Ampütasyon Ve Ölüm Riski Taşır.

Nedenleri:

En Önemli Neden Ateroskleroz (Damar Sertliği) Olup, Atardamarların Yağ Ve Kalsiyum Başta Olmak Üzere Çeşitli Elemanlardan Oluşan Bir Dokunun Damarı Daraltması Ve Sonucunda Da Bu Dar Alanda Aniden Pıhtının Oluşup, Damarın Tıkanmasıdır (Tromboz). Bu Hastaların Önemli Bir Bölümü Akut Arter Tıkanıklığı Öncesi Yürüme Ağrısı Ya Da Bacaklarında Ağrıdan Yakınan Hastalardır.